EBM2024-01-30T13:25:24+01:00
EBM

Topienie wiązką elektronów

TECHNOLOGIA ELECTRON BEAM MELTING (EBM)

TECHNOLOGIA ELECTRON BEAM MELTING (EBM)

 

EBM jest technologią sprawdzoną w  w produkcji addytywnej (AM),  stosowaną do produkcji implantów ortopedycznych czy zastosowań w lotnictwie. Proces topienia wiązką elektronów ma moc uwolnienia nowej generacji innowacji, oferując swobodę projektowania, doskonałe właściwości materiałowe oraz możliwości układania elementów warstwowo. Po wdrożeniu technologii EBM Twój biznes czeka znaczny wzrost wydajności.

EBM

CZYM JEST TECHNOLOGIA
ELECTRON BEAM MELTING?

Proces EBM wykorzystuje wiązkę elektronów o dużej mocy, która generuje energię potrzebną do uzyskania wysokiej wydajności topienia metalu, a przez to osiągnięcia wysokiej produktywności. EBM to proces gorący umożliwiający produkcję części bez naprężeń szczątkowych, a próżnia podczas pracy zapewnia czyste i kontrolowane środowisko. Obejrzyj film, aby zobaczyć proces w akcji.

Chcesz się dowiedzieć więcej o technologii EBM?

Produkcja addytywna oferuje większą swobodę w projektowaniu i pozwala na tworzenie zoptymalizowanych części, które nie są ograniczone przez limitacje tradycyjnej produkcji. Arcam EBM posiada unikalną zdolność do ścisłego upakowania części w ramach pojedynczej objętości budowy w celu zwiększenia wydajności. Zoptymalizowany plik konstrukcyjny jest “krojony” na warstwy i ładowany do systemu Arcam EBM. Następnie do maszyny ładowany jest proszek metalowy. Komora konstrukcyjna jest zamykana i wytwarzana jest w niej próżnia w celu zapewnienia czystego, kontrolowanego środowiska, które pozwala na bezpieczne przetwarzanie materiału reaktywnego. Następnie system nakładania proszku Arcam EBM równomiernie rozprowadza cienką warstwę proszku na całym obszarze budowy. Potężna sześcio kilowatowa wiązka elektronów podgrzewa złoże proszku do optymalnej temperatury, a następnie przystępuje do topienia proszku. Najpierw poprzez topienie konturowe, a następnie topienie wypełniające. Jednostka generująca wiązkę elektronów nie zawiera żadnych ruchomych części, co pozwala na niezwykle szybkie i dokładne sterowanie wiązką. Środowisko produkcyjne jest utrzymywane w wysokiej temperaturze, która przekracza 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie powstają naprężenia szczątkowe i możliwe jest przetwarzanie materiałów podatnych na pęknięcia. Po ukończeniu każdej warstwy konstrukcja jest opuszczana i nakładana jest na nią świeża warstwa proszku. Proces ten powtarza się, rysując konstrukcję po jednej warstwie na raz. Kiedy budowa jest zakończona, zbiornik roboczy jest usuwany, a maszyna Arcam EBM jest przygotowywana do następnej budowy.

MASZYNY EBM

NASZE ROZWIĄZANIA

Nasze maszyny Arcam EBM tworzą części o dokładnych wymiarach szybko i efektywnie, wykorzystując wysokoenergetyczną wiązkę elektronów do osiągnięcia dużej pojemności topienia i wydajności. Proces EBM zachodzi w próżni i przy wysokiej temperaturze, co skutkuje komponentami o uwolnionym stresie i właściwościach materiałowych lepszych niż odlewnicze oraz porównywalnych do materiałów kształtowanych.

Q10 PLUS

Małe wymiary, wysoka rozdzielczość i optymalne wykańczanie powierzchni.

SPECTRA H

Obróbka termiczna materiałów wrażliwych na pękanie w wysokich temperaturach.

SPECTRA L

Szybsza i jakościowa produkcja dużych części o wysokim stopniu skomplikowania.

WYSOKA WYDAJNOŚĆ
I NIŻSZE KOSZTY

GE we współpracy z niezależnym konsultantem, oceniło koszty produkcji EBM w porównaniu do kilku maszyn laserowych. Do badania wybrano dwa zastosowania: wspornik dla przemysłu lotniczego oraz panewkę biodrową dla przemysłu ortopedycznego. Oba zastosowania były produkowane z tytanu (Ti64). Konsultant stwierdził, że Electron Beam Melting ma znaczną przewagę kosztową w porównaniu z innymi metodami.

“W zależności od charakterystyki części, koszt produkcji jednej części może być do 50% niższy w przypadku EBM”. 

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest proces gorący?2023-12-11T11:48:01+01:00

Podczas procesu gorącego, wiązka elektronów podgrzewa każdą warstwę konstrukcji tak, aż całe złoże proszku osiągnie optymalną temperaturę procesu, właściwą dla zastosowanego materiału.

W efekcie w procesie EBM powstają elementy pozbawione naprężeń szczątkowych i posiadające mikrostruktury wolne od struktur martenzytycznych.

Jak działa komora próżniowa?2023-12-11T11:48:01+01:00

Proces topienia wiązką elektronów odbywa się w komorze próżniowej, co zapewnia czyste i kontrolowane środowisko budowy.

Wytwarzanie próżni jest ważnym aspektem procesu EBM, ponieważ pozwala na zachowanie niezmienionej specyfikacji chemicznej materiału konstrukcyjnego.

Co to jest spiekanie?2023-12-11T11:48:01+01:00

Podczas spiekania, części są produkowane swobodnie “pływające” we wstępnie spiekanym proszku. Pozwala to na ciasne układanie części i znacząco ogranicza lub eliminuje potrzebę stosowania podpór.

Jakie korzyści oferuje EBM dla branży ortopedycznej?2023-12-11T11:48:01+01:00

Technologia EBM oferuje większą swobodę projektowania, a także większą objętość zabudowy, dzięki możliwości układania części w stos. To połączenie pozwala na wytwarzanie złożonych i szczegółowych implantów ortopedycznych w dużych ilościach.

Na rynku jest coraz więcej implantów z certyfikatem CE i FDA wyprodukowanych w technologii Arcam EBM.

 

Jakie korzyści oferuje EBM dla przemysłu lotniczego?2023-12-11T11:48:01+01:00

Lotnictwo i kosmonautyka to innowacyjne branże, a inżynierowie zawsze szukają sposobów na uczynienie części lżejszymi, bardziej wytrzymałymi i bardziej wydajnymi. Proces EBM pozwala na produkcję lekkich komponentów z bardzo efektywnym stosunkiem ceny do jakości. EBM pozwala również na addytywne wytwarzanie części z materiałów podatnych na pękanie.

Przejdź do góry