Laser/DMLM2024-01-25T11:23:17+01:00
LASER/DMLM

Bezpośrednie Topienie Laserowe Metali

TECHNOLOGIA DIRECT METAL LASER MELTING (DMLM)

TECHNOLOGIA DIRECT METAL LASER MELTING (DMLM)

 

Technologia Bezpośredniego Topienia Laserowego Metali (DMLM) znajduje coraz więcej aplikacji w przedsiębiorstwach, oferując wysoką wydajność i niższy koszt jednostkowy w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji. DMLM jest innowacyjną technologią stosowaną w przemyśle lotniczym, medycznym oraz produkcji przemysłowej.

BEZPOŚREDNIE TOPIENIE LASEROWE METALI

PROCES DMLM

DMLM to proces wytwarzania przyrostowego, który wykorzystuje lasery do topienia ultracienkich warstw proszku metalowego w celu budowy obiektów trójwymiarowych. Części są budowane bezpośrednio z pliku .stl wygenerowanego z danych CAD (projektowanie wspomagane komputerowo). Plik .stl jest konwertowany na plik warstwowy, który jest przesyłany do maszyny z zaprojektowanymi ścieżkami topienia laserowego. Zastosowanie lasera do selektywnego topienia cienkich warstw proszków metalicznych pozwala uzyskać obiekty o skomplikowanych kształtach i jednorodnych cechach materiału.

Druk 3D z technologią DMLM

Druk 3D metalu DMLM rozpoczyna się od rozprowadzenia przez recoater cienkiej warstwy proszku metalowego na platformie roboczej. Następnie wygenerowany plik z warstwami wyznacza ścieżki skanowania, które określają jak i z jaką mocą laser ma przetopić proszek w celu stworzenia danego przekroju obiektu. Platforma drukarki jest następnie opuszczana, aby proces mógł być powtórzony w celu utworzenia kolejnej warstwy. Po wydrukowaniu wszystkich warstw, nadmiar proszku, który nie został przetopiony w element może zostać ponownie wykorzystany.

Chcesz się dowiedzieć więcej o procesie DMLM?

Bezpośrednie topienie metalu laserem, znane jako DMLM (Direct Metal Laser Melting), to proces addytywnego wytwarzania w technologii fuzji proszków. DMLM korzysta z jednego lub więcej laserów do topienia ultracienkich warstw proszku metalicznego w celu zbudowania trójwymiarowych części. Części są konstruowane na podstawie plików CAD, które są konwertowane na pliki warstwowe. Następnie pliki warstwowe są przesyłane do maszyny DMLM. W trakcie procesu DMLM rekuperator przemieszcza się po platformie roboczej, równomiernie rozkładając cienką warstwę proszku metalicznego. Krzyżowy przekrój części jest topiony na podstawie warstwy z pliku warstwowego. Platforma robocza jest następnie obniżana, a kolejna warstwa proszku jest rozkładana i topiona. W przypadku wielu laserów, nakładające się obszary są łączone, tworząc spójną część. Doskonały przepływ gazu w komorze roboczej pomaga utrzymać czyste środowisko, co zapewnia lepszą jakość części. Po zakończeniu części platforma jest podnoszona i usuwana z komory roboczej. Nadmiar proszku jest usuwany z gotowej części. Maszyny Concept Laser DMLM firmy GE minimalizują wpływ zmian procesowych, co skutkuje szybką produkcją, która może poprawić jakość części, przyspieszyć wprowadzenie ich na rynek i pomóc w redukcji kosztów.

NASZE PRODUKTY

ODKRYJ NASZE ROZWIĄZANIA
W ZAKRESIE MASZYN DMLM

M2 SERIES 5

Umożliwia jednolitą i powtarzalną jakość części na dużą skalę.

M LINE

Modularna architektura maszyny, która umożliwia ekonomiczną produkcję seryjną.

X LINE 2000R

Pozwala na druk dużych  części w sposób bezpieczny, efektywny i jednolity.

MLAB FAMILY

Szybka i efektywna produkcja części o wysokiej jakości powierzchni—przy minimalnym zajmowanym miejscu.

PROSZKI

Moc i precyzja laserów stosowanych w procesie DMLM pozwala na użycie niezwykle trwałych metali w postaci drobnych proszków. Maszyny wykorzystujące Technologię Bezpośredniego Topienia Laserowego Metali wytwarzają skomplikowane, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe części używane w przemyśle lotniczym, medycznym i motoryzacyjnym.

TYTAN

Tytan jest jednym z najbardziej popularnych materiałów używanych w procesie wytwarzania addytywnego w złożu proszkowym. Części z tytanu są lekkie, wytrzymują wysokie obciążenia i są odporne na korozję. Części wytwarzane w technologii DMLM są cenne tam, gdzie szybka realizacja ograniczonych serii produktów jest strategiczną zaletą.

STAL

Gdy wymagana jest odporność korozyjna, stal nierdzewna 316L jest rozwiązaniem. Jest to twardy, ciągliwy, spawalny stop, który jest wysoce odporny na wżery i korozję. Stal maraging jest używana do tworzenia konformalnych kanałów chłodzących ważnych w formowaniu wtryskowym. Ta stal narzędziowa jest łatwa w obróbce wykańczającej.

ALUMINIUM

DMLM jest używany do tworzenia wytrzymałych konstrukcji aluminiowych zdolnych do przenoszenia znacznych obciążeń. Ze względu na łatwą obróbkę skrawaniem elementy aluminiowe są wykorzystywane w motoryzacji, wyścigach i zastosowaniach termicznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Selective Laser Melting (SLM) and Selective Laser Sintering (SLS)?2023-12-11T11:42:04+01:00

SLM i SLS to dwie metody addytywnego wytwarzania (AM), różniące się stopniem topnienia materiałów. W przypadku SLM mamy do czynienia z pełnym topnieniem materiału, podczas gdy SLS polega na spiekaniu (częściowym topnieniu) materiału. W obu przypadkach termin “selektywne” odnosi się do precyzyjnego topnienia ultra-cienkich warstw materiału budulcowego.

SLS to proces o niższej temperaturze niż SLM, choć nadal produkuje części o dokładnych wymiarach i złożonych geometriach. Struktury podporowe nie są wymagane podczas drukowania. SLS używa proszków jedno- lub dwuskładnikowych. W przypadku tego drugiego, lasery topią zewnętrzną warstwę, a materiał wewnętrzny łączy się z przylegającymi cząstkami.

W przypadku SLS można zredukować kurczenie i deformacje, podgrzewając komorę roboczą do temperatury tuż poniżej tej wymaganej do spiekania stopów metalicznych, tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki. Powszechnie występującą porowatość powierzchni, związaną ze spiekanie, można zminimalizować przez zastosowanie uszczelniacza.

Ponieważ selektywne topienie laserowe (SLM) wymaga pełnego topnienia w bardzo wysokich temperaturach, deformacje i naprężenia w obiekcie są bardziej problematyczne. Jednak pełne topnienie minimalizuje porowatość.

Naprężenia wprowadzone przez proces SLM o wysokiej temperaturze sprawiają, że konieczne jest solidne przymocowanie obiektu do stołu drukującego podczas drukowania. Podgrzewana komora robocza w połączeniu z właściwymi strukturami podporowymi pomaga zminimalizować zniekształcenia. Obróbka cieplna po procesie, gdy obiekt jest nadal na platformie, również redukuje wewnętrzne naprężenia. Proces SLM używa proszków metalicznych wytwarzanych metodą atomizacji, w tym tytanu, wolframu, stali maraging, chromu kobaltowego, stali nierdzewnej, aluminium i miedzi.

Czym różni się DMLM od DMLS?2023-12-11T11:42:04+01:00

Proces bezpośredniego spiekania metalu laserem (DMLS) korzysta z laserów do częściowego topnienia cząstek, tak aby przylegały one do siebie. Proces DMLM jest bardzo podobny, z tą różnicą, że materiał jest całkowicie topiony, tworząc ultra-cienkie baseny ciekłego metalu, które krzepną podczas stygnięcia.

Termin “DMLS” jest często używany w odniesieniu do obu procesów, chociaż termin “DMLM” stopniowo zyskuje na popularności jako preferowany sposób odniesienia do procesu, gdy zachodzi pełne topnienie.

Jakie są zalety DMLM?2023-12-11T11:42:04+01:00

Precyzyjne części DMLM posiadają wyjątkową charakterystykę powierzchni oraz właściwości mechaniczne odpowiadające tym, które można znaleźć w tradycyjnych materiałach kutych.

Jakość powierzchni i minimalna porowatość to dwie kluczowe zalety procesu bezpośredniego topienia laserowego metali. Ponieważ możliwe jest przesuwanie łoża drukującego w odstępach zaledwie 20 mikrometrów, przedmioty wykazują wysoką jakość powierzchni, która minimalizuje potrzebę wykończenia poprodukcyjnego.

Proces bezpośredniego wytopu laserowego metali minimalizuje porowatość typową dla spiekania. W rzeczywistości możliwe jest osiągnięcie gęstości bliskiej 100%, ponieważ w tej metodzie materiał jest topiony, a więc przechodzi przez stan ciekły. Co ważne, przedsiębiorstwa mogą ponownie wykorzystać cenne, nie stopione proszki metalowe w kolejnych procesach.

Bezpośrednie topienie laserowe metali oferuje krótkie czasy realizacji, idealne w sytuacjach, gdy konieczne jest wielokrotne testowanie funkcjonalnych prototypów metalowych. Podczas gdy tradycyjne czasy produkcji są często mierzone tygodniami, proces bezpośredniego topienia laserowego metali wymaga jedynie godzin lub dni.

Proces DMLM daje projektantom swobodę tworzenia obiektów o skomplikowanych kształtach i znaczących podcięciach, które są zwykle niemożliwe do stworzenia przy użyciu konwencjonalnych metod. Szybsze cykle projektowania są niezwykle ważne w wysoce konkurencyjnych środowiskach występujących w wielu branżach.

Jakie są najlepsze zastosowania DMLM?2023-12-11T11:42:04+01:00

Projektanci korzystają z faktu, że bezpośrednie topienie laserowe metali pozwala uzyskać skomplikowane elementy, które zmniejszają wagę przy zachowaniu wymaganej wytrzymałości i trwałości. Części są często używane w zastosowaniach, w których redukcja wagi ma kluczowe znaczenie, jak np. w satelitach, pędnikach rakietowych i silnikach odrzutowych. Robotyka i formowanie wtryskowe również korzystają z niskonakładowych, wysoce wytrzymałych elementów precyzyjnych wytwarzanych w procesie bezpośredniego topienia laserowego metali.

Przejdź do góry